امامزاده علی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابیطالب (ع) کوچکترین فرزند امام صادق (ع) و برادر امام موسی کاظم (ع) و عموی امام رضا (ع) است . کنیه اش ابوالحسن و معروف به علی عُرَیضی است . زیرا در قریه عریض که در چهار میلی مدینه است ساکن بوده و بدین لحاظ او و فرزندانش به عریضی مشهور گشته اند .
علی بن جعفر (ع)‌از محدثین معروف شیعه است ، و از برادر بزرگوارش حضرت امام موسی بن جعفر (ع) ‌احادیث زیادی نقل کرده است . ایشان در عقیده استوار و دارای تقوای بسیار و همواره ملازم برادر خود امام موسی بن جعفر (ع) بوده است .
او تا زمان امام نهم ( امام جواد (ع) )‌ زنده بود و با اینکه عموی پدر امام جواد (ع) محسوب می شد احترام خاصی برایش قائل بود ، کفش او را بر می داشت و دست او را می بوسید و این اعمال را برای خود برترین فضیلت و مقام می دانست .
با برادرش محمد دیباج در قیام مکه و با زید بن موسی (ع) برادر دیگرش در قیام بصره همکاری داشت . او کتابی در زمینه مناسک و مسائل دارد .
اهل کوفه از او تقاضا کردند که به کوفه برود ، او پذیرفت و به کوفه منتقل شد و پس از مدتی که در کوفه ماند با دعوت مردم قم به آن شهر آمد و پس از شهادت امام رضا (ع) ‌به سمنان سفر کرد و درسال 210 - ق در سمنان وفات یافت .ایشان در باغ سر سبز و خرمی به نام آل کَی در خارج از شهر مدفون گردید که امروز محل زیارت محبان اهل بیت (ع)‌ است

/ 1 نظر / 26 بازدید
مهندسین تهرون

دوستی داشتم به نام دریاباری که میگفت همه دریاباری ها فامیلند . درسته ؟ ایشون اهل وشتون بودند. میدونید کجاست دیگه؟