داستان ارشمیدس را به یاد دارید که از حمام شهر دوان دوان خارج شد در حالی که فریاد می زد: یافتم یافتم!
مگر چه یافته بود؟ او کشف کرده بود که اگر جسمی را در آب قرار دهیم آب به اندازه حجم آن بالا می آید. و حالا قطب یخی شمال را با آن عظمت در نظر بگیرید. صد ها بلکه هزاران کیلومتر مکعب آب منجمد است که روی اقیانوس شمال شناور مانده است. آیا این جسم عظیم به اندازه ی حجمش (که زیر آب است) سطح آب را بالا نیاورده؟ همه می دانیم که حجم یخ از آب با جرم مساوی بیشتر است (حدود150-200%) بنابرین اگر مثلا صد گرم آب در یک لیوان که تا نصفه پر آب است بریزیم سظح آب یک سانت بالا می آید ولی اگر صد گرم یخ اضافه کنیم دو سانت بالا می آید. چون حجم یخ از آب بیشتر است.
من این آزمایش را در خانه انجام داده ام به شما هم پیشنهاد می کنم انجام دهید: به یک لیوان که تا نیمه آب دارد یک قطعه یخ (هر اندازه) اضافه کنید و سطح جدید آب را دقیقا علامت بزنید. سپس اجازه دهید یخ آب شود. حالا مشاهده می کنید سطح جدید آب از سطح قبلی به طور محسوسی کم تر است چون مقدار کم آب بخاطر یخ زدن حجیم شده بود و سطح آب را بیشتر از مقدار خودش بالا آورده بود حالا که یخ آب شده به همان مقدار اندک خود سطح آب را بالا آورده

همین طور قطب شمال اگر روزی به دلیل گرمای بیش از حد زمین آب شود نه تنها سطح آب دریا ها بالا نمی رود. بلکه مقداری هم کمتر می شود (!) که فضای اضافی احتمالا با مقدار آب منجمد در قطب جنوب برابری می کند. در نتیجه:
کره زمین غرق نمی شود!
/ 0 نظر / 27 بازدید