در مرکز بافت شهر سمنان و در انتهای بازار جنوبی ( حضرت ) و در جنوب غربی تکیه معروف پهنه ، بقعه ای با بارگاه رفیع و مجلل به نام حضرت امامزاده یحیی ( ع ) وجود دارد .
به شهادت ابن شهر آشوب در مناقب و صاحب عمده الطالب و کشف الغمه و کتب دیگر و تأیید مرحوم حضرت آیت الله علامه حائری مازندرانی که سالها در جوار بقعه سکونت داشته پس از تحقیقات لازم ، صاحب بقعه فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر ( ع ) امام هفتم شیعیان است که در سال 198 هجری قمری هنگام مسافرت حضرت علی بن موسی الرضا ( ع ) از مدینه به مرو جزو همراهان حضرت بوده و وقتی به سمنان می رسد حضرت رضا ( ع ) جهت ارشاد مردم این سامان برادر خود حضرت یحیی ( ع ) را در سمنان مأمور این مهم می نماید . بعد از شهادت حضرت امام رضا ( ع ) به تحریک مأمون خلیفه عباسی حضرت یحیی ( ع ) نیز در سمنان به شهادت می رسد و در محل کنونی به خاک سپرده می شود .

منقول است : حضرت یحیی ( ع ) فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر ( ع ) در سنه 178 ھ. ق در مدینه منوره دیده به جهان گشود . در پنج سالگی از نعمت وجود پدر محروم گردید . وی که به شوق دیدار برادر بزرگوارش حضرت رضا ( ع ) از مدینه به سوی خراسان رهسپار بود ، در بین راه به این دیدار رسید . ایشان که تحت تعقیب مأمورین مأمون عباسی لعنه الله علیهم بودند ، به منظور محفوظ ماندن از گزند آنان وارد گرمابه ( موزه حضرت واقع در تکیه پهنه ) شدند . درون گرمابه مرد نابینایی را مشغول استحمام دیدند که در جستجوی ظرف آبی بود ، حضرت به آن مرد کمک کردند و ظرف آب را به او دادند . مرد نابینا پس از تشکر ، از تنگدستی و نابینایی خود شکایت نمود . حضرت بر چشمان آن مرد دستی کشید و در حق او دعا فرمودند . از برکت دعای حضرت ، مرد نابینا بینایی خود را بدست آورد و با خوشحالی از گرمابه بیرون دوید . مأمورین مأمون که به شکل کشاورزان لباس پوشیده بودند ، از او سبب خوشحالی اش را پرسیدند . او که ایشان را نمی شناخت پس از شرح ماجرا به آنان گفت : سید بزرگواری داخل گرمابه است . مأمورین با شنیدن این سخن به داخل حمام یورش بردند و با بیل هایشان ، حضرت را در سن 25 سالگی مظلومانه به شهادت رسانیدند . این واقعه جانگداز در بیست و سوم صفر المظفر سال دویست و سه هجری قمری اتفاق افتاده است

/ 0 نظر / 18 بازدید